Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Čiernohronská železnica (ČHŽ) je jedinečnou turistickou atrakciou na Slovensku. Táto historická úzkorozchodná trať ponúka nezabudnuteľné zážitky pre všetkých milovníkov železníc, prírody a histórie.

Začiatky a prevádzka

Čiernohronská železnica začala svoju históriu v roku 1909. Pravidelná prevádzka trvala až do roku 1982, kedy bola rozhodnutím vlády SSR určená na likvidáciu. Vďaka úsiliu dobrovoľníkov a nadšencov sa podarilo železnicu zachrániť a v roku 1982 bola vyhlásená za štátnu kultúrnu pamiatku.

Čiernohronská železnica, Čierny Balog
Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Obnova a súčasnosť

V roku 1992 sa na ČHŽ obnovila prevádzka medzi Čiernym Balogom a Vydrovskou dolinou a neskôr aj do Hronca. Od roku 1995 je majiteľom a prevádzkovateľom železnice Mikroregión Čierny Hron. V súčasnosti premáva ČHŽ denne počas turistickej sezóny od 8. apríla do 16. septembra.

Čiernohronská železnica, Čierny Balog
Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Atrakcie v okolí

Lesnícky skanzen vo Vydrove

Neďaleko Čiernohronskej železnice sa nachádza unikátny lesnícky skanzen vo Vydrove. Tento skanzen ponúka návštevníkom možnosť spoznať históriu lesníctva a života lesníkov v minulosti.

Dobročský prales

Pre milovníkov prírody je v blízkosti ČHŽ Dobročský prales – jeden z posledných pôvodných pralesov na Slovensku. Tento prales je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Lyžovanie na Urbanovom vrchu

V zimných mesiacoch je možné využiť blízkosť lyžiarskeho strediska na Urbanovom vrchu. Toto stredisko ponúka skvelé podmienky pre lyžovanie a snowboarding.

Čiernohronská železnica, Čierny Balog
Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Ubytovanie a gastronómia

V okolí Čierneho Balogu nájdete širokú ponuku ubytovania a reštaurácií s výbornou regionálnou kuchyňou. Či už hľadáte komfortné ubytovanie alebo autentickú horskú chatu, v tejto oblasti si určite vyberiete.

Vozový park a zaujímavosti

Čiernohronská železnica disponuje pestrou zmesou historických vozidiel. Vozový park tvoria parné a motorové lokomotívy, ako aj zrekonštruovaný motorový vozeň M21 004. Súčasťou súprav sú aj historické osobné vozne, vrátane letných vyhliadkových vagónov. Zaujímavosťou je ručný spôsob brzdenia súprav, typický pre lesné železnice.

Čiernohronská železnica je unikátnym projektom

Čiernohronská železnica je unikátnym projektom, ktorý spája históriu, prírodu a nezabudnuteľné zážitky. Vďaka úsiliu dobrovoľníkov a podpore verejnosti sa podarilo zachrániť a obnoviť túto jedinečnú technickú pamiatku. Návšteva ČHŽ je skvelým tipom na výlet pre rodiny s deťmi, železničných nadšencov aj milovníkov prírody. Viac informácií nájdete na stránke železnice.