Deň stromu v Lesníckom skanzene s tisíckami návštevníkov

Deň stromu v Lesníckom skanzene, Čierny Balog Zdroj: Lesy SR

Najväčšia akcia svojho druhu na Slovensku Deň stromu v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu privítala tisíce návštevníkov. Informovala o tom vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR Marína Debnárová.

Počas celého dňa boli k dispozícii stanovištia lesnej pedagogiky, ukážky lesníckej práce, prezentácia organizačných zložiek a stredísk štátneho podniku, napríklad Strediska Chovu koní z Dobšinej, predaj okrasných a lesných drevín, predaj Lesníckych pochúťok, ukážky remesiel, ktorých základom je práca s drevom a mnohé ďalšie aktivity.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Samuel Vlčan vo svojom príhovore ocenil prácu lesníkov. „Za krásne lesy vďačíme lesníkom, ktorí sa viac ako 150 rokov starajú o rozvoj lesníctva, sú pestovateľmi zdravého lesa a iba zdravé lesy zabezpečia, že sa s klimatickou zmenou dokážeme vyrovnať,“ uviedol. Zároveň zvýraznil kľúčovú úlohu lesných porastov pri zachytávaní uhlíka. Na podujatí tiež zasadil Strom roka 2022, tis obyčajný.

Pravidelnou súčasťou programu je tzv. „vyznanie lesu“, ktoré prezentujú významné osobnosti spoločenského a kultúrneho života. Tento rok o svojom vzťahu k lesu hovoril herec ukrajinského pôvodu Jevgenij Libezňuk, člen Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove.

Generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Ján Marhefka zdôraznil potrebu komunikácie s verejnosťou. „Víziou je, aby lesníctvo nielen pokračovalo vo svojej odbornej práci, ale predovšetkým o nej oveľa intenzívnejšie komunikovalo so širokou verejnosťou. Chceme tiež reflektovať na potreby spoločnosti, ale zároveň sa aj naďalej odborne starať o naše lesy, aby plnili nielen rekreačnú, ale aj pôdoochrannú, vodozádržnú či klimatickú funkciu,“ povedal.

Lesnícky skanzen oslavuje 20. výročie

Na podujatí tiež zástupcovia štátneho podniku slávnostne uviedli do života slovenský preklad knihy z roku 1932 s názvom Slovenské lesy a ich hospodárske využívanie, ktorej autorom je francúzsky odborník Pierre Deffontaines.  V Lesníckom skanzene sa prezentovali aj stredné lesnícke školy.

Tradičnou súčasťou Dňa stromu je aj udelenie Ceny Jozefa Dekreta Matejovie, ktorú si tohto roku za svoju dlhoročnú prácu v lesníctve odniesli: Ján Slivinský, Igor Viszlai a Jozef Spevár. O laureátoch rozhoduje Slovenská lesnícka komora.

Tento rok si pripomíname 20. výročie vzniku Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu. Vznikol v krásnom prostredí priamo v lesných porastoch, aby sa verejnosť mohla oboznámiť a dozvedieť viac o stromoch, produkčnej funkcii lesa, práci lesníkov a rôznych prírodných zaujímavostiach. Je otvorený celoročne.