Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline otvoril 20. sezónu

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu Zdroj: Lesy SR

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu otvoril jubilejnú 20. sezónu. Informovala o tom Marina Debnarová z odboru komunikácie podniku Lesy SR.

Lesnícky skanzen s viacerými novinkami

Po dvoch pandemických rokoch sme predstavili aj novinky- v priestore hornej lúky pri horárni sme vybudovali zaujímavý labyrint v tvare sovy. Ide o zemný chodník, vyložený dubovými klátikmi so stopami lesných zvierat. Vo vstupnom priestore nájdu návštevníci netradičný fotorámik, okno s výhľadom na lesnú kaplnku a les, kde sa môžu odfotografovať zaľúbenci či rodiny s deťmi,“ povedal riaditeľ OZ Horehronie Martin Kovalčík.

K ďalším novinkám, ktoré návštevníkov Lesníckeho skanzenu upútajú, patrí expozícia biosférickej rezervácie CHKO Poľana presťahovaná spod Dobročského pralesa do prístrešku so zelenou strechou. „Každý rok sa snažíme zatraktívniť Čierny Balog a jeho okolie pre turistov. Napríklad aj realizáciou cyklotrasy smerom na Brezno či novým náučným chodníkom s názvom Banskými tradíciami, “ doplnil starosta obce František Budovec.

Chodník lesného času

Lesnícky skanzen je výnimočný tým, že sa radí medzi významné lesnícke miesta a zároveň tunajší „Chodník lesného času,“ po ktorom ročne prejdú tisícky návštevníkov. Je jedným zo 40 lesníckych náučných chodníkov v správe štátneho podniku LESY SR.

Vo Vydrovskej doline organizujeme legendárne tábory, ktoré majú už 30-ročnú tradíciu. Ich detskí účastníci sa môžu okúpať v potoku, ochutnať dobroty z poľnej kuchyne či zažiť tmavé hviezdne noci. To všetko v lokalite bez pokrytia mobilným signálom,“ zdôrazňuje Petra Dzurmanová z OZ Vydra. Združenie organizuje aj animačný program „Balockô vítania“. Účastníci sa napríklad dozvedia, prečo sa oblasť Čierneho Balogu označuje ako Handle, kto to bol Jozef Dekret Matejovie. Ale program priblíži aj poklady starých Baločanov.

Pri otváraní Lesníckeho skanzenu mal náučný chodník lesného času vstupnú bránu, dĺžku 3 km a bol vybavený 36 informačnými panelmi. Tohto roku, pri otvorení 20. sezóny, je vo Vydrovskej doline takmer 5 km dlhý chodník, 87 panelov s informáciami o lese, o lesníkoch, o práci pre les. Súčasťou je taktiež horáreň – múzeum, lesnícky minisvet, lesná kaplnka, 16 strojových exponátov a hlavne voľne prístupný les s prirodzenými rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami.

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu Zdroj: Lesy SR
Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu Zdroj: Lesy SR

Mapa v plnej veľkosti: TU

Odkaz: Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu