Slovenské múzeum máp sprístupní obohatenú expozíciu o nové vzácne exponáty

Slovenské múzeum máp Zdroj: múzeum

Dozvedieť sa niečo viac o geografii, či nazrieť do tajov kartografie môžete v Slovenskom múzeu máp v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Pre návštevníkov sú pripravené novinky ako aj nové vzácne exponáty.

Jediné múzeum máp svojho druhu sa teší čoraz väčšej obľube. V súčasnosti ho navštevujú žiaci zo základných škôl z celého Slovenska.

Geografia môže byť aj zábavná

Na geografiu či kartografiu sa dá pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Expozícia Slovenského múzea máp, nachádzajúca sa pri Banskej Bystrici, predstavuje toto odvetvie veľmi zaujímavou a atraktívnou formou. Podľa slov kurátorky múzea, Andrey Farkašovej, približuje expozícia múzea máp minulosť či súčasnosť tvorby máp, vývoj mapových diel a ďalšie zaujímavé témy interaktívnym a veľmi pútavým spôsobom všetkým návštevníkom bez rozdielu na vek.

Využívaním najmodernejších technológií či interaktívnych modelov dokáže múzeum máp upútať a presvedčiť o tom, že geografia môže byť zábavná, i tých najmenších. Múzeum máp je miestom, kde so svojimi deťmi strávite aj tri hodiny bez toho, aby sa nudili.

Jedinečná novinka a vzácne exponáty

V zbierkovom fonde múzea máp sa nachádzajú rozličné tematické mapové diela. Či už originály z Rakúsko-Uhorska, alebo repliky z čias vojenského mapovania. „Návštevníci budú môcť túto sobotu obdivovať aj nové exponáty, ako geodetické a meračské prístroje, vojenské mapy z 19. až 20. storočia v rôznych mierkach, ale aj netradičné, v súčasnosti už nevyužívané, pomôcky pre vysvetľovanie učiva v školách,“ hovorí Andrea Farkašová, kurátorka múzea. Výnimočnosť expozície dopĺňajú výdobytky špičkových technológií a interaktívnych didaktických pomôcok pre vzdelávanie.

Nadšenci lietania sa môžu tešiť na moderný letecký simulátor, v ktorom zažijú pocit, akoby skutočne sedeli v kokpite lietadla. Táto jedinečná novinka, ktorá sa stala súčasťou múzea, bude pre návštevníkov sprístupnená od 27. októbra 2022.

Čas strávený vo svete kartografov

Múzejné zariadenie je aj napriek svojim menším priestorovým rozmerom popularizačno-vzdelávacou a kultúrno-technickou atrakciou s nadregionálnym významom. Obľubujú ho najmä základné školy, ale aj nadšenci kartografie či turisti.

Srdečne pozývame na prehliadku expozície Slovenského múzea máp, ktorá návštevníkovi priblíži prácu kartografov pracujúcich priamo v obci, kde sídli aj naše múzeum. Tým mladším ukážeme, ako môžu vlastnými rukami prenášať hory a rieky v pieskovom virtuálnom modeli. Súčasťou múzea je aj podniková predajňa, v ktorej návštevníci nájdu aktuálne turistické mapy, ale aj knižný výpredaj,“ uzatvára Farkašová.

Všetky aktuálne informácie a novinky múzea nájdete na webovej stránke www.muzeummap.sk