Hodrušská banícka klopačka, Hodruša-Hámre

Hodrušská banícka klopačka, Hodruša-Hámre

Banícka história a baníctvo sú neodmysliteľnou súčasťou našej minulosti. Ak vás táto téma zaujíma, určite by ste mali navštíviť dedinku Hodruša-Hámre neďaleko Banskej Štiavnice. Nachádza sa tu totiž jedna z piatich dochovaných banských klopačiek na Slovensku – Hodrušská banícka klopačka.

História a účel klopačky

Hodrušská klopačka bola postavená v roku 1521 ako súčasť systému varovania obyvateľstva pred rôznymi nebezpečenstvami. Slúžila aj ako časomerné zariadenie a na zvolávanie baníkov do práce pomocou zvukových signálov. Tie sa vytvárali klopaním dreveného kladiva na špeciálne upravenú drevenú dosku z jaseňového dreva.

Hodrušská banícka klopačka, Hodruša-Hámre
Hodrušská banícka klopačka, Hodruša-Hámre

Unikátne hodiny

Veľmi zaujímavou časťou baníckej klopačky sú hodiny inštalované v roku 1611. Ich zvláštnosťou je, že majú síce dva ciferníky, no ručičku len jednu – hodinovú. Druhé rameno slúži len na vyvažovanie a nesie podobizeň mesiaca. O funkčnosť hodinového stroja sa dodnes stará miestny nadšenec Peter Fridrich, ktorý pokračuje v stáročnej tradícii.

Nádherné výhľady

Keďže klopačka slúžila aj ako pozorovateľňa, vrchná ochodza sa zachovala v dobrom stave až do súčasnosti. Návštevníci si z nej môžu vychutnať prekrásne výhľady na celú dedinu a okolité kopanice.

Hodrušská banícka klopačka, Hodruša-Hámre
Hodrušská banícka klopačka, Hodruša-Hámre

Svetové dedičstvo UNESCO

Hodrušská klopačka je súčasťou skupiny pamiatkových objektov banskoštiavnického okolia a je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Túto unikátnu historickú pamiatku si môžete pozrieť počas víkendov.

Ako sa tam dostať?

Dostať sa ku klopačke v Banskej Hodruši je jednoduché. Ak prídete autom, odbočte z hlavnej cesty v Hodruši-Hámre smerom ku kostolu. Odbočka je pri miestnom penzióne a parkovať sa dá priamo pod kostolom. Odtiaľ je to ku klopačke len kúsok úzkym chodníkom do svahu popri rodinných domoch.

Prehliadka s miestnym sprievodcom

Pre skutočne nezabudnuteľný zážitok a množstvo zaujímavých informácií o živote baníkov a histórii Hodruše odporúčame dohodnúť si prehliadku s miestnym sprievodcom na telefónnom čísle 0902 169 766.

Objavte krásu a históriu Hodrušskej baníckej klopačky

Hodrušská banícka klopačka je jedinečným skvostom, ktorý stojí za návštevu. Ponorte sa do histórie baníctva, obdivujte unikátne hodiny a vychutnajte si nádherné výhľady na okolitú krajinu. Táto pamiatka UNESCO je ideálnym tipom na výlet pre všetkých milovníkov histórie a baníctva.