Stred Európy, Kremnické Bane

Stred Európy, Kremnické Bane

V malebnom prostredí stredného Slovenska, neďaleko historického baníckeho mesta Kremnica, sa ukrýva vzácny klenot – geografický stred Európy.

Objavte čaro geografického stredu Európy

Táto pozoruhodná lokalita, nachádzajúca sa v obci Kremnické Bane, láka návštevníkov svojou jedinečnou atmosférou a bohatou históriou.

Stred Európy, Kremnické Bane
Stred Európy, Kremnické Bane

Pamätník stredu Európy

Priamo pri gotickom Kostole sv. Jána Krstiteľa sa týči kamenný pamätník v tvare ragbyovej lopty, ktorý označuje geografický stred Európy. Tento monument slúži nielen ako pripomienka významnej geografickej polohy, ale aj ako symbol Slovenskej štátnosti. Pri príležitosti Dňa ústavy Slovenskej republiky sa tu pravidelne konajú slávnostné zhromaždenia, ktoré podčiarkujú dôležitosť tohto miesta.

Kostol sv. Jána Krstiteľa

Neprehliadnuteľnou dominantou Kremnických Baní je Kostol sv. Jána Krstiteľa. Táto trojloďová halová stavba s axiálnou vežou má svoje korene v dávnej baníckej histórii regiónu. Pôvodne slúžil ako spoločný kostol pre obyvateľov okolitých obcí, ktoré v minulosti nemali dostatočné prostriedky na výstavbu vlastných svätostánkov. Dnes je kostol v správe rehole Bratov kapucínov, ktorí sa starajú o jeho ochranu a využitie na cirkevné účely.

Stred Európy, Kremnické Bane
Stred Európy, Kremnické Bane

Okolitá príroda a atrakcie

Kremnické Bane ponúkajú návštevníkom nielen historické pamiatky, ale aj krásnu okolitú prírodu. V blízkosti stredu Európy nájdete menší amfiteáter a vyhliadku s dreveným krížom, odkiaľ sa naskytajú úchvatné pohľady na okolitú krajinu. Pre tých, ktorí túžia po aktívnom oddychu, sú k dispozícii turistické chodníky vedúce cez malebné lesy a lúky Kremnických vrchov.

Dostupnosť a občerstvenie

Do Kremnických Baní sa pohodlne dostanete autom alebo verejnou dopravou. Železničná zastávka Kremnické Bane sa nachádza približne 2 km od geografického stredu Európy a pešia túra k nemu trvá okolo 25 minút. Parkovanie je možné priamo pri pamätníku. Ak vás po prehliadke premôže hlad, neďaleko nájdete viacero reštaurácií, napríklad Reštauráciu Krahule, ktorá je vzdialená približne 40 minút chôdze.

Stred Európy, Kremnické Bane

Stred Európy je miestom, ktoré si zaslúži vašu pozornosť

Geografický stred Európy v Kremnických Baniach je miestom, ktoré si zaslúži vašu pozornosť. Či už ste milovníkom histórie, prírody alebo jednoducho hľadáte nevšedný zážitok, toto miesto vás určite očarí svojou jedinečnou atmosférou a krásou. Neváhajte a vydajte sa na cestu za objavovaním čara geografického stredu Európy v srdci Slovenska.

Stred Európy, Kremnické Bane
Stred Európy, Kremnické Bane