Šášovský hrad

Šašovský hrad

Šášovský hrad, známy aj ako Šášov, sa týči na strmom brale nad riekou Hron v nadmorskej výške 340 metrov.

História hradu siahajúca do 13. storočia

Nachádza sa nad mestskou časťou Žiaru nad Hronom, Šášovským Podhradím. Názov hradu vraj pochádza z povesti o šašovi, ktorý zachránil život zvolenskému hradnému pánovi počas poľovačky. Ako odmenu dostal hrad postavený nad miestom záchrany.

Hrad bol postavený v 13. storočí na strategickom mieste, kde sa križovala cesta pozdĺž Hrona s cestou z Banskej Štiavnice do Kremnice a Turca. Jeho úlohou bolo strážiť pohronské obchodné cesty a vyberať mýto. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1253, kedy patril bratom Vincentovi a Petrovi de Vancha.

Šašovský hrad
Šášovský hrad

Od kráľovského majetku po ruiny

Počas svojej histórie Šášovský hrad často menil majiteľov. V roku 1320 ho získal štiavnický komorský gróf a stal sa strediskom panstva Šášov. Neskôr ho vlastnili rôzni šľachtici, medzi nimi aj kráľovná Barbora či kráľovná Beatrix, manželka Mateja Korvína.

Hrad zažil aj búrlivé časy počas povstaní. V roku 1677 sa ho zmocnili povstalci počas Tököliho povstania a vyplienili ho. Počas Rákociho povstania v roku 1708 ho dobyl generál Sigbert Heister, nechal podpáliť a odvtedy hrad chátral.

Šašovský hrad
Šášovský hrad

Popis hradu a súčasné aktivity na jeho záchranu

Jadro hradu tvorí gotický palác, ktorý bol často prestavovaný. Na dlhom a úzkom nádvorí sa nachádzali obytné budovy a na najvyššom mieste stál palác chránený trojhrannou vežou. Vstup do horného hradu strážila veľká okrúhla bašta.

V súčasnosti sú z hradu len ruiny, no stále je plný zaujímavých architektonických detailov. Od roku 2003 sa o záchranu hradu stará Združenie na záchranu hradu Šášov. Vďaka ich úsiliu a finančnej podpore Ministerstva kultúry SR sa začala konzervácia hradu v roku 2013.

Šašovský hrad
Šášovský hrad

Ako sa dostať na Šašovský hrad a jeho okolie

Na hrad sa dostanete po zeleno značenom chodníku zo Šášovského Podhradia, ktorý trvá približne 15 minút. Pri hradnej skale je možnosť parkovania a na začiatku chodníka sa nachádza informačná kancelária s etnografickou výstavou.

V okolí Šášovského hradu sa nachádza viacero zachovaných aj zrúcaných hradov, napríklad Revište, Žakýl či Sitno. Pre milovníkov turistiky sú v okolí zaujímavé trasy po hrebeňoch Štiavnických vrchov, odkiaľ sa naskytajú krásne výhľady na okolitú krajinu.

Šášovský hrad
Šášovský hrad