Rozhľadňa Vartovka, Krupina

Rozhľadňa Vartovka, Krupina

Slovensko ponúka množstvo úchvatných rozhľadní a vyhliadkových bodov, odkiaľ sa môžete kochať krásami našej krajiny. Jednou z nich je aj Vartovka, nachádzajúca sa pri Krupine. Okrem nádherného výhľadu na okolie vám táto rozhľadňa ponúka aj hlboký ponor do histórie.

Od strážnej veže k rozhľadni

Vartovka, jedna z najstarších rozhľadní na Slovensku, bola pôvodne postavená ako strážna veža. Jej výstavba sa začala v roku 1564 na kopci Stražavár pri Krupine, v nadmorskej výške 380 m n. m. Základy tvorí kameň a drevo, pričom veža dosahuje výšku 13 metrov.

V minulosti predstavovala Vartovka pre región jeden z najdôležitejších strážnych bodov. Vďaka perfektnému výhľadu na okolie dokázali vojaci včas zareagovať na blížiace sa nebezpečenstvo. Veža so štvorcovým pôdorysom si zachovala svoj pôvodný vzhľad až do dnešných dní.

Funkciu strážnej veže plnila Vartovka do 18. storočia. Následne začala chátrať, no vďaka obnove v šesťdesiatych rokoch 20. storočia sa ju podarilo zachrániť a sprístupniť verejnosti.

Rozhľadňa Vartovka, Krupina
Rozhľadňa Vartovka, Krupina

Ochrana Uhorska

V minulosti čelilo Uhorsko častým nájazdom Turkov. Panovníci sa preto rozhodli lepšie chrániť rizikové oblasti, čo viedlo k výstavbe viacerých strážnych veží tzv. vartoviek, aj na území dnešného Slovenska.

S ustupujúcimi útokmi a dlhším obdobím mieru začali vartovky strácať svoj význam a mnohé z nich schátrali natoľko, že ich už nebolo možné zachrániť. O to vzácnejšia je Vartovka pri Krupine, ktorá sa zachovala ako jedna z mála.

Rozhľadňa Vartovka, Krupina
Rozhľadňa Vartovka, Krupina

Dostupnosť rozhľadne

K Vartovke sa dostanete dvoma spôsobmi – pešo alebo autom. Pre tých, ktorí uprednostňujú pohodlie, je ideálna cesta autom. Z centra Krupiny sa vydajte po ceste Tanistravár, ktorá meria približne 1,5 km. Na jej konci nájdete parkovisko, odkiaľ je to len pár metrov k rozhľadni a okolitému areálu.

Pre milovníkov turistiky je pripravená trasa označená modrou značkou, začínajúca na Svätotrojičnom námestí v Krupine. Trasa vedie cez ulice mesta a následne po Tanistravár až k rozhľadni. Výstup trvá necelú hodinu a zvládnu ho aj menej skúsení turisti. S kvalitným športovým kočíkom sa dostanete až k Vartovke.

Oddychová zóna pre komunitu

Po rekonštrukcii veže sa pristúpilo aj k obnove okolia, ktoré sa postupne premenilo na oddychovú zónu nielen pre turistov, ale aj pre miestnych obyvateľov. Okrem vyhliadkovej veže tu nájdete ohnisko, piknikové stoly a lavičky, kde si môžete vychutnať nádherný výhľad na okolie, najmä počas západu slnka.

Rozhľadňa Vartovka, Krupina
Rozhľadňa Vartovka, Krupina

Voľne prístupná počas celého roka

Vartovka je voľne prístupná verejnosti počas celého roka. Cesta k nej je udržiavaná aj v zime, takže si tam môžete naplánovať príjemnú vychádzku kedykoľvek. Na vrchol veže vedie vonkajšie schodisko, ktoré v minulosti bolo ukryté v interiéri, aby vojakov pri výstupe nikto nevidel.

Rozhľadňa Vartovka je jedinečnou dominantou Krupiny

Rozhľadňa Vartovka je nielen jedinečnou dominantou Krupiny, ale aj vzácnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v zozname kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Svojou históriou a nádherným výhľadom na okolie láka návštevníkov z blízka i z ďaleka. Ak sa rozhodnete navštíviť tento región, rozhodne nevynechajte výstup na Vartovku, odkiaľ si odnesiete nezabudnuteľné spomienky.

Rozhľadňa Vartovka, Krupina
Rozhľadňa Vartovka, Krupina