Hrad Dobrá Niva, Podzámčok

Hrad Dobrá Niva, Podzámčok

Slovensko je krajinou bohatou na historické pamiatky a jednou z nich je aj hrad Dobrá Niva. Tento gotický skvost sa nachádza v malebnej obci Podzámčok a jeho história siaha až do 13. storočia. Ak túžite po dobrodružstve a chcete preskúmať tajomné zákutia minulosti, hrad Dobrá Niva je pre vás tým pravým miestom.

Vznik a počiatky

Hrad Dobrá Niva bol postavený pravdepodobne po mongolskom vpáde v druhej polovici 13. storočia. Jeho úlohou bolo strážiť starú obchodnú cestu južne od Zvolena. Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú z rokov 1305-1306.

Hrad Dobrá Niva, Podzámčok

Majetok kráľovien a panstva

Počas 15. storočia (1424 – 1486) patril hrad do majetku kráľovien. Neskôr sa stal centrom dobronivského kráľovského majetku až do 16. storočia. V období renesancie hrad viackrát menil majiteľov, pričom najdlhšie, od roku 1614 do 1804, ho vlastnili Esterháziovci.

Hrad Dobrá Niva, Podzámčok

Úpadok a súčasnosť

Začiatkom 17. storočia bol hrad v zlom stave a správa Dobronivského panstva sa presťahovala do novej budovy v podhradí. Na hrade ostala len vojenská posádka. Od konca 18. storočia hrad postupne chátral a dnes je konzervovanou zrúcaninou.

Hrad Dobrá Niva, Podzámčok

Popis hradného komplexu

Hrad Dobrá Niva pozostával z dvojposchodového paláca, veže a kamenných hradieb. Vonkajšie opevnenie bolo zemné a pozostávalo z hlbokých priekop a širokých valov, ktoré sa tiahli okolo kopca. Opis hradu z roku 1668 spomína hradný palác ako kamennú stavbu chránenú dvoma bránami, baštou a silným opevnením.

Súčasný stav

V súčasnosti sa na najvyššom mieste návršia nachádza torzo palácovej stavby, ktorá bola citlivo opravená bez zbytočného betónovania. Areál hradu je udržiavaný, s pokosenou trávou, lavičkami, ohniskom, informačnou tabuľou a ihličnatými stromami.

Hrad Dobrá Niva, Podzámčok

Hrad Dobrá Niva je jedinečným miestom

Hrad Dobrá Niva je jedinečným miestom, ktoré spája históriu s krásou okolitej prírody. Jeho návšteva vám poskytne nielen možnosť dotknúť sa dávnych čias, ale aj vychutnať si pokoj a ticho uprostred malebnej krajiny. Nenechajte si ujsť príležitosť navštíviť tento stredoveký skvost a prežiť nezabudnuteľné chvíle plné dobrodružstva a objavovania.

Hrad Dobrá Niva, Podzámčok