Dom v Lišove sa stal informačným bodom regiónu Hont

Dom v Lišove z roku 1887 sa stal novým informačným bodom regiónu Hont. Zdroj: KOCR Dobrý kraj

V malebnej obci Lišov v regióne Hont môžete po novom navštíviť obnovenú budovu z roku 1887. V nej sa vďaka záchrancom z občianskeho združenia Lišov Múzeum podaril vybudovať regionálny informačný bod spojený s kaviarňou.

Občianske združenie Lišov Múzeum už od svojho vzniku v roku 2015 pôsobí ako inovatívna komunitná organizácia v malej dedinke na južnom Slovensku s názvom Lišov. V areáli múzea sú tri časti. Prvou je tradičný Lišovský dom. Druhou je replika keltského obydlia. Treťou časťou je potom galéria masiek, v ktorej sa nachádza malý obchodík s výrobkami od miestnych remeselníkov, umelcov, farmárov. Združenie uplatňuje vo svojich aktivitách princípy udržateľnosti. To znamená využívanie miestnych materiálov, miestnych zručností a vytváranie miestnych produktov a hodnôt.

Jakub Dvorský, zakladateľ občianskeho združenia Lišov Múzeum vysvetlil: „Tento dom z roku 1887, ktorého rekonštrukciu sme práve ukončili, bude slúžiť ako malé informačné centrum a kaviareň. Poskytne návštevníkom informácie o regióne Hont, objekt bude slúžiť aj na prezentáciu prírodného staviteľstva a tradičnej architektúry. Sme veľmi radi, že vznikol aj priestor pre malú kaviareň, pretože táto služba tu vyslovene chýbala. Pri rekonštrukcii objektu boli použité pôvodné materiály ako je hlina, kameň a drevo. Zároveň rekonštrukcia slúžila aj ako ukážka prírodného staviteľstva pre miestnych a zahraničných, dobrovoľníkov, študentov, lektorov.

Dom v Lišove z roku 1887 sa stal novým informačným bodom regiónu Hont. Zdroj: KOCR Dobrý kraj
Dom v Lišove z roku 1887 sa stal novým informačným bodom regiónu Hont. Zdroj: KOCR Dobrý kraj

Projekt v regióne Hont podporila Rozvojová agentúra BBSK

Projekt vybudovania informačného bodu a malej kaviarne bol podporený sumou 10.000 eur Rozvojovou agentúrou BBSK cez členský príspevok v oblastnej organizácii cestovného ruchu /OOCR/ Stredné Slovensko. Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja uviedol: „Veľmi si ceníme miestnych, ktorí vyvíjajú aktivity smerujúce k tomu, aby obyvatelia kraja nachádzali zmysel v bývaní na vidieku. Aby rozvíjali potenciál oblastí, ktoré okrem cestovného ruchu a malovýroby nemajú veľa príležitostí na rozvoj. Predstavitelia združenia Lišov Múzeum dokázali doslova rozprúdiť život v Lišove, vďaka ich aktivitám sem smerujú dokonca návštevníci zo zahraničia. Preto pri tomto projekte niet pochýb že finančná podpora smerovala do zmysluplnej aktivity, ktorá má význam nie len pre obec, ale pre celý región.

Región Hont dlhodobo vykazuje najväčší počet ubytovaní v rámci Banskobystrického kraja. Je tomu tak vďaka kúpeľom v Dudinciach. „Našou snahou je ukázať návštevníkom aj iné krásy regiónu. Pretože okrem vzácnej termálnej minerálnej vody je tu skutočne mnoho tém, ktoré stoja za pozornosť,“ uviedol Jiří Pěč z oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Ako doplnil „Prítomnosť Galérie Masiek a aktivity občianskeho združenia Múzeum Lišov rozširujú možnosti trávenia času v regióne. Zároveň dochádza k prepojeniu s už existujúcimi informačnými bodmi v Krupine a v Dudinciach. Verím, že to povedie k lepšiemu poskytovaniu najmä informačných služieb návštevníkom. To zvýši záujem návštevníkov o spoznávanie tohto krásneho regiónu.